daria12
Nowicjusz
Dołączył: 03 Sie 2010
Posty: 32
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/6
Płeć: Kobieta
|
Wysłany: Sob 12:58, 07 Sie 2010 Temat postu: WSZYSTKO O ŻYWIENIU CHOMIKA !!!!!!!! ;];];];] |
|
|
Jedzenie ;];]
ZIARNA: pszenica, żyto, owies, proso, ryż, ziarna słonecznika; mieszanki ziaren, zawierające często preparaty witaminowe, dostępne we wszystkich sklepach zoologicznych.
WARZYWA i OWOCE:marchew, kalafior, kalarepa, buraki, jabłka, sałata (trzeba na nią bardzo uważać, szczególnie na wiosnę, ponieważ może być mocno pryskana!!!), ogórek zielony, banany, gruszki i w niewielkich ilościach truskawki, maliny, wiśnie i czereśnie (bez pestek, ponieważ są toksyczne),cukinia, cykoria, dynia, figa, groszek (gotowany), szparagi (gotowane), kapusta,ogórek zielony (w małych ilościach). Warzywa i owoce podajemy zawsze umyte i pokrojone!!!!!!
TRAWY:chomiki bardzo chętnie zjadają zieloną trawę, koniczynę, zioła i siano, liście i kwiaty mniszka lekarskiego(tzw.mlecz), rdestu, lebiody, krwawnika, stokrotka, szałwia suszona, liść jeżyny.
GAŁĘZIE: wierzby, topoli, klonu, akacji, brzozy; Pamiętajmy, że nasz chomik bardzo chętnie je obgryza. Dostarczają mu one mikroelementy i celulozę oraz umożliwiają ścieranie siekaczy, których przerost nie jest niczym dobrym.
BIAŁKO ZWIERZĘCE:Gotowane lub suszone mięso, biały lub żółty ser, gotowane jajko; Produkty te podajemy po kawałeczku, jeden, najwyżej dwa razy w ciągu tygodnia.
CHOMIKA NIE NALEŻY KARMIĆ!!!:Owocami cytrusowymi (np. pomarańcz, grejfrut, papaja i kiwi), ziemniakami(surowymi), fasolą, cebulą, słodyczami typu cukierki itp. oraz resztkami z naszego stołu, cebulą, czosnkiem, ostrą papryką,pomidorami, rabarbarem.
Ilość pokarmu:
Mała garść ziarna i trochę pokrojonych warzyw dziennie powinny naszemu chomikowi w zupełności wystarczyć. Pamiętajmy, że podawana ilość jedzenia musi być trochę większa do potrzeb pokarmowych ulubieńca, aby mógł robić zapasy. Jeżeli po kilku dniach znajdziemy spleśniały i nadpsuty pokarm, znaczy to, że chomik dostaje zbyt dużo jedzenia! Należy dzienną dawkę ograniczyć ilościowo, a produkty zepsute usunąć natychmiast. Możemy także zaobserwować, jakie produkty nasz chomik naprawdę zjadł, a jakie zgromadził tylko na zapas i według tego komponować jego codzienne menu. Musimy również pamiętać, że samica ciężarna w pierwszej połowie ciąży wymaga dawki pokarmowej zwiększonej o jedną trzecią normalnej porcji, zaś w drugiej połowie i w czasie karmienia potomstwa - zwiększonej o połowę. Tak duże zapotrzebowanie na pokarm związane jest z szybkim wzrostem płodu w czasie tak krótkiej ciąży, następnie zaś z koniecznością wykarmienia licznego potomstwa, które początkowo odżywia się wyłącznie mlekiem matki .
!! ZEPSUTY POKARM !!
Czasem zdarza się, że otwieramy świeżo zakupioną karmę i spostrzegamy dziwne rzeczy. Widzimy robaki, są koloru ziemi, ich skrzydła są trójkątne. W pokarmie można dostrzec również małe pajęczynki lub larwy czasem jeszcze wijące się. Warto kupować w większych sklepach z dużym obrotem. Małe sklepiki nie mają zbyt wielu klientów i dlatego pokarm leży na półkach w niezbyt dobrych warunkach... Otwórzcie pokarm przy sprzedawcy, wcześniej nim potrząsając. Jeśli pokarm jest dobry - kupisz go. Jeśli nie, obowiązkiem sprzedawcy jest dać Ci nowy, który również powinien zostać otworzony
ODŻYWIANIE;];];]
By nasz chomik był zdrowy, ładny, odznaczał się pięknym, lśniącym, barwnym futerkiem, był zwierzątkiem z dużym temperamentem, ruchliwym i wesołym, musimy mu zapewnić właściwe, zróżnicowane i wysokowartościowe pożywianie. Głównym pokarmem chomika są rośliny, ale jest mu również potrzebne urozmaicenie diety na przykład produktami pochodzenia zwierzęcego.
Pamiętajmy, że pokarm powinien być zawsze świeży. Powinien pochodzić z pewnego źródła, a wszystkie rośliny przeznaczone na karmę trzeba przed podaniem zwierzętom oczyścić - nieświeże i brudne mogą stać się przyczyną biegunek i chorób przewodu pokarmowego. Chomików nie należy karmić słodyczami z rodziny cukierków, za to herbatniki są czymś co można podać naszemu ulubieńcowi. Osobniki młode oraz samice ciężarne i karmiące wymagają bardziej zróżnicowanej diety niż pozostałe chomiki - więcej białego sera i mleka (pokarmów bogatych w wapń i białko). Najlepszym składnikiem prawidłowego żywienia jest systematyczny przyrost masy ciała chomików i ich zdrowy wygląd. Chomiki od czasu do czasu jedzą swoje odchody. Dzięki temu odzyskują niektóre witaminy, inaczej bezpowrotnie stracone dla organizmu. Chomiki wytwarzają dwa rodzaje kału: ciemny i twardy (wydalany jako odchody) oraz jasny i wilgotny (zjadany, stanowiący treść jelita ślepego i zawierający ogromną ilość mikroorganizmów wytwarzających witaminy).
PICIE ;];];]
Niektórzy sądzą, że chomik obywa się bez picia i nie jest to stwierdzenie mylne, zadowala się on bowiem niewielką ilością płynów. Wiele chomików z przyjemnością pije podaną im wodę, a od czasu do czasu również mleko (trzeba je często wymieniać bo się psuje). Poidełko jest bardzo ważne! Nie jesteśmy w stanie zapewnić chomikowi tylu świeżych owoców, żeby poidełko wyrzucić. Dlatego też chomik musi mieć stale świeżą, przegotowaną i ochłodzoną wodę, wymienianą co 2-3 dni. Poidełko zawieszamy poza klatką, tylko rurka musi przechodzić do środka, między prętami, by chomik mógł spokojnie zaspokajać pragnienie.
!!!PAMIĘTAJ!!!
CHOMIK POWINIEN MIEĆ ZAWSZE ŚWIEŻĄ, PRZEGOTOWANĄ I SCHŁODZONĄ WODĘ !!! TWÓJ GRYZOŃ NIE ZAWSZE MA DOSTĘP DO OWOCÓW I WARZYW (ją zawierającą)! LEPIEJ, ABY MIAŁ STAŁY DOSTĘP DO WODY!
Post został pochwalony 0 razy
|
|