Wiktor
Gość
|
Wysłany: Sob 14:52, 06 Mar 2010 Temat postu: Rośliny trujące |
|
|
Wstęp:
- Rośliny zawierają dużą ilość różnych trujących substancji.
- Częstość zatruciami częściami roślin w ostatnich latach wzrasta i ma nadal tendencję wzrostową. Przyczyną tego jest to, że jest coraz więcej trujących,egzotycznych roślin sprowadzanych do naszych domów i ogrodów, gdzie nasze zwierzęta domowe mogą spotkać nowe i dla siebie nieznane niebezpieczeństwo.
- Wiele tradycyjnych poglądów o roślinach trujących jest już dzisiaj nieaktualnych, np. że w trakcie suszenia zmniejsza się działanie trucizn, dziś wiadomo, że w pokarmach suszonych trucizny pozostają nadal aktywne.
- Ocena toksyczności roślin jest trudna. Zawartość trucizny zależy także od okresu rozwoju roślin, nasłonecznienia, nawożenia, obecności herbicydów, parazytów i innych czynników.
Przykłady trujących związków
1) Alkaloidy
Atropina, skopolamina - pokrzyk wilcza jagoda, bieluń dziędzierzawa, chacruna (Brugamansia suaveolens - indiańska roślina lecznicza, pojawiająca się u nas z Vilcacorą), lulecznica kraińska (coraz częściej spotykana w ogrodach ze względu na atrakcyjny wygląd) i inne roliny zawierają mieszankę atropiny i skopolaminy. Przy zatruciu nimi objawy zależą od głównych trujących skłądników. Dla pokrzyku wilczej jagody i lulecznicy kraińskiej jest to działanie atropiny (szał, drgawki, które poprzedzają śpiączkę). Działanie innych gatunków zawierających więcej skopolaminy prowadzi do zaburzeń oddychania.
Na zdjęciu pokrzyk wilcza jagoda
Ze strony: [link widoczny dla zalogowanych]
Na zdjęciu bieluń dziędzierzawa
Ze strony: [link widoczny dla zalogowanych]
Kolchicyna jest głównym alkaloidem zimowitu jesiennego
i występuje szczególnie licznie w nasionach i kwiatach. Objawami zatrucia są wymioty i biegunka. Później zaburzenia połykania i oddychania.
Na zdjęciu zimowit jesienny
Ze strony: [link widoczny dla zalogowanych]
Pirolizydyna -zawierają ją starzec jakubek i ostrzeń pospolity, a także tropikalne heliotropy. Przy ich przewlekłym podawaniu z sianem prowadzą do wypadani odbytu i marskości wątroby. Mleko krów zawierające pirolizydyny może być również niebezpieczne dla pijących je ludzi i zwierząt.
Na zdjęciu starzec jakubek
Ze strony:http://www.atlas-roslin.pl/gatunki/Senecio_jacobaea.htm
Na zdjęciu ostrzeń pospolity
Ze strony: [link widoczny dla zalogowanych]
Solanina uszkadza miejscowo śluzówki przewodu pokarmowego i powoduje biegunki i zaburzenia oddychania. Ten alkaloid występuje w roślinach okopowych (także ziemniakach). Szczególnie wysoka jest jego koncentracja w jagodach.
Solanina występuje w jedzonym przez ludzi "ziemniaku" w małych ilościach do 0,01%. Nie ma to znaczenia toksykologicznego dla człowieka, gdyż dawka jest mała, a trucizna znajduje się w warstwach zewnętrznych odpadających przy obieraniu. Reszta solaniny przechodzi do wody podczas gotowania. Więcej solaniny zawierają ziemniaki na wiosnę, gdy są skiełkowane, zwłaszcza w miejscach przykiełkowych i kiełkach ( to uzupełnienie wiedzy o ziemniaku pochodzi ze strony [link widoczny dla zalogowanych]).
Strychnina jest w kulczybie wronie oko. Jest bardzo trwała i jest wykrywalna w ekshumowanych ciałach jeszcze nawet wiele lat po śmierci. Objawy zatrucia to niepokój, dusznośc i przegrzanie.
Taksyna jest odpowiedzialna za toksycznośc cisu i składa się z mieszaniny różnych alkaloidów. Wszystkie części rośliny są trujące, także miąższ jagód. W zatruciu dominuje działanie kardiotoksyczne - uszkadzające mięsień sercowy, co prowadzi do zatrzymania krążenia.
2) Cjanki - dużo roślin je zawiera, jako glikozydy, jak np. laurowiśnia wschodnia, kiełki niektórych wiśniowatych (gorzkie migdały, brzoskwinie, śliwki), jak i lnu. Objawy zatrucia: duszność, jasnoczerwona krew.
Na zdjęciu laurowiśnia wschodnia
3) Enzymy zawierają je między innymi paprocie, np. orlica pospolita i skrzypowate, a wśród nich skrzyp błotny i polny zawierają wysokie stężenia tiaminazy. Powoduje ona zaburzenia wchłaniania witaminy B1, a pzryjmowanie tych roślin zataczanie się, objawami zatrucia są drażliwość, niezborność, porażenie tylnych kończyn. U przeżuwaczy, które same syntetyzują witaminę B1, objawy będą mniej nasilone i będą to krwiomocz oraz zapalenia błony śluzowej i jelit.
Na zdjęciu orlica pospolita
4) Furokumaryna jest substancją fototoksyczną, która zwiększa wrażliwość skóry na światło słoneczne. Ta substancja jest gromadzona początkowo w DNA, a potem pod wpływem promieni - UV tworzy fototoksyczną substancję. Szczególnie wysokie stężenia osiąga w barszczu Mantagazziego (u nas występujący barszcz zwyczjny zawiera śladowe ilości tej substancji - nazwa popularnej potrawy wywodzi się od tej rośliny, więcej na ten temat można znaleźć tutaj: [link widoczny dla zalogowanych] )
Na zdjęciu barszcz Mantagazziego
5) Glikozydy nasercowe - należą tutaj glikozydy naparstnicy i strofantyny, występujące w naparstnicy purpurowej, która jest wykorzystywana w leczeniu. Występuje też w innych roślinach, do których należą cebula morska, oleander, konwalia majowa oraz trzmielina zwyczajna. Objawami zatrucia jest biegunka, wymioty, arytmie, zaburzenia, a także
zatrzymanie pracy serca.
Na zdjęciu trzmielina zwyczajna
6) Hormony - u herbiworów może dojść do wysokiego stężenia hormonów w
wyniku spożywania pewnych roślin, np. podwyższenia stężenia witaminy D3 przy
spożywaniu konietlicy łąkowej lub podwyższenia poziomu estrogenów, przy spożywaniu dużej ilości koniczyny łąkowej, która posiada substancje o działaniu estrogenów, co może prowadzić
do zaburzeń płodności.
Na zdjęciu koniczyna
Ze strony: [link widoczny dla zalogowanych]
7) Nitraty - jest wiele roślin, które je gromadzą, owies, burak cukrowy, brukiew pastewna,
dynia, słonecznik, sałata, ziemniaki, kukurydza, pszenica, żyto, nostrzyk żółty. Ilośćnitratów w roślinach zależy od sposobu nawożenia, ilości nitratów w podłożu, wodach gruntowych itd. Objawy są związane z blokowaniem hemoglobiny i utrudnieniem przenoszenia przez nią tlenu, charakterystyczna jest czekoladowobrązowa krew.
8 ) toksycne proteiny wystepują w nasionach rącznika pospolitego, różanecznika (rododendron), fasoli białej. Duże stężenia szkodliwych białek występują też w tzw. akacji (robinii). Spożycie tych substancji prowadzi do martwicy błony śluzowej żołądka i jelit, uszkodzeń wątroby, nerek i śledziony.
Na zdjęciu rododendron
9) Saponiny, zawierają je kasztanowiec, fiołek alpejski i różne odmiany
jaskrów. Uszkadzają śluzówkę przewodu pokarmowego.
Na zdjęciu jaskier
[link widoczny dla zalogowanych] strony: //klo.brusy.pl/aktualnosci/zbychu_foto2.htm&h=669&w=463&sz=66&tbnid=eCbW053BOHAJ:&tbnh=135&tbnw=94&start=16&prev=/images%3Fq%3Djaskier%26hl%3Dpl%26lr%3D%26ie%3DUTF-8%26inlang%3Dpl%26sa%3DN
10) terpentyna - zawiera ją między innymi tuja, która należy do
cyprysowatych. Objawami zatrucia są zapalenie żoładka i jelit, drgawki, śpiączka.
Leczenie zatruć:
- Węgiel aktywowany
- Płyny dostne i pozajelitowe
- Leczenie objawowe.
Większość danych pochodzi ze strony [link widoczny dla zalogowanych]
Mam nadzieję, że ten artykuł zwróci naszą uwagę na rośliny, o których nie myślimy, że mogą być szkodliwe dla naszych zwierząt, że musimy też zrucić uwagę ile i co jedzą.
|
|