Forum Chomik w Internecie Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy    Galerie   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

Jak żywić chomiczka

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Chomik w Internecie Strona Główna -> Żywienie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Olka26
Nowicjusz
Nowicjusz



Dołączył: 18 Sty 2011
Posty: 21
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/6

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 16:35, 18 Sty 2011    Temat postu: Jak żywić chomiczka

Polecane karmy dla chomika
Vitapol, pokarm podstawowy dla chomika. Skład: ziarna zbóż i produkty zbożowe 55%, mieszanka paszowa uzupełniająca granulowana 19%, nasiona i owoce oleiste 14%, warzywa 7%, produkty piekarnicze 5%.

Vitapol, pokarm uzupełniający dla chomika w postaci kolb:
 owocowych
 warzywnych
 miodowych
 świętojańskich

Versele-Laga, Hamster Crispy: Prestige Hamster Crispy pokarm dla chomików to pełnowartościowa mieszanka karmy, wyprodukowana dla chomików i wzbogacona dużą ilością witaminy E. Zawiera specjalnie dobrane, zdrowe i smaczne składniki. Pokarm jest dostosowany do potrzeb żywieniowych chomików.
Najważniejsze składniki:
 Warzywa, nadają pokarmowi niepowtarzalnego smaku i gwarantują jego przyswajalność,
 Błonnik, wspomaga właściwe funkcjonowanie jelit i optymalne ścieranie uzębienia,
 Minerały, wspomagają rozwój szkieletu,
 Aminokwasy, stanowią składniki budulcowe dla białek właściwych,
 Kwasy tłuszczowe Omega 3, wspomagają system odpornościowy, oraz lśnienie sierści,
 Witaminy wspomagają kondycję i zdrowie gryzonia,
 Kultury probiotyczne, wspomagają florę jelit
Skład: pszenica, słonecznik, orzechy ziemne (bez łupinek), groch, jęczmień, ekstrudaty z protein, płatki kukurydziane, szarańczyn strąkowy (chlebek świętojański), ekstrudat z fasoli
Versele Laga Hamster Nature to kompletna karma przystosowana do wymogów żywieniowych wszystkich ras chomików. Ta wysokiej klasy mieszanka naturalnych składników zawiera wszystkie niezbędne składniki żywieniowe, witaminy, minerały i aminokwasy, których potrzebują chomiki aby prowadzić zdrowe i szczęśliwe życie ciesząc się doskonałą kondycją.
Hamster Nature zawiera dodatkowe zboża, nasiona, orzechy, owoce, zioła, warzywa oraz suplementy, doskonale wpływające na zdrowie: dla odpowiedniego trawienia, dobrej higieny zębów, błyszczącej sierści i doskonałej kondycji.
Bogata różnorodność składników zapewnia karmie wspaniały smak oraz akceptowalność.
Analiza:
Białko surowe 17%
Tłuszcz surowy 8,5%
Popiół surowy 4%
Włókno surowe 7%
Wapń 0,45%
Fosfor 0,45%
Metionina 0,33%
Lizyna 0,79%
Witamina A 12.000 IU/kg
Witamina D3 1.500 IU/kg
Witamina E 40 mg/kg
Miedź 9 mg/kg

Skład:
Zboża, warzywa, produkty pochodzenia roślinnego, nasiona, owoce, ekstrakt białek roślinnych, orzechy, minerały, drożdże, fruktooligosacharydy, zioła, nagietek, ekstrakt z nagietka.
Versele Laga Mini Hamster Nature: Mini Hamster Nature to kompletna dieta dla chomików miniaturowych i myszek, delikatnie skomponowana z wybranych naturalnych składników i wzbogacona o suszone owoce i świeżo zebrane zioła. Delikatne płatki, suszone oraz ekstrudowane warzywa, owoce i zioła to prawdziwy przysmak dla Twojego miniaturowego chomika lub myszki, zapewniając optymalne przyswajanie, odpowiednie ścieranie zębów oraz doskonalą kondycję.
Mini Hamster Nature składa się z 15 różnych elementów, zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy, minerały i elementy śladowe i jest zwłaszcza przystosowany do specyficznych wymogów żywieniowych chomików miniaturowych, ale również jest odpowiedni dla myszek.
Analiza:
Białko surowe 15%
Tłuszcz surowy 7,5%
Popiół surowy 3%
Włókno surowe 6%
Wapń 0,5%
Fosfor 0,4%
Witamina A 12.000 IU/kg
Witamina D3 2.600 IU/kg
Witamina E 40 mg/kg
Witamina C 15 mg/kg
Miedź 15 mg/kg
Wszelkiego rodzaju produkty firmy Herbat Pets i Zuzala
Co zjada chomik?

Ogólne zasady karmienia chomika:
Postawą dobrego żywienia jest właściwa ilość i jakość pokarmu, nie może być on: spleśniały, zjełczały, sfermentowany, zanieczyszczony odchodami zwierząt, robakami lub nasionami trujących ziół. Nie mogą to być też odpadki z naszego obiadu.




Chomik jest zwierzęciem wszystkożernym. Powinien dostawać przede wszystkim pokarm roślinny z niewielkim dodatkiem produktów pochodzenia zwierzęcego. Podstawowym daniem chomika są ziarna. Najbardziej smakują mu ziarna pszenicy, żyta, owsa i prosa. Gotowe mieszanki ziaren sprzedawane w sklepach zoologicznych mają skład dobrany do potrzeb chomika i są godne polecenia, tym bardziej, że wzbogacone bywają w potrzebne witaminy, przede wszystkim w witaminę D i E. Zwracamy jednak zawsze uwagę na datę produkcji mieszanki, a jeżeli daty nie ma na opakowaniu, lepiej go nie kupować.
Chomiki zbierają pożywienie najpierw w torebki, znajdujące się po obu stronach pyszczka, a potem w spiżarni, którą zakładają w pobliżu legowiska. Spiżarnie trzeba codziennie kontrolować i usuwać zepsute lub spleśniałe zapasy. Nie opróżniać całej spiżarni na raz, żeby nie wzbudzić w chomiku uczucia zagrożenia. Chomik musi mieć twarde pokarmy do gryzienia, żeby sobie scierać zęby, które niesustannie rosną. W sklepach zologicznych można dostać specjalne kolby, nadziane ziarnami, które świetnie nadają się do tego celu. Poza ziarnem chomikowi niezbędne są warzywa i owoce w stanie surowym. Bezpośrednio po zakupie nie przestawiaj chomikowi zbyt raptownie pokarmu. Chomiki w sklepach żywione są tylko mieszanką ziaren i w pierwszym tygodniu po zakupie należy je dalej tak żywić.
Chomika można karmić:
gotowymi mieszankami ziaren, które kupuje się w sklepach zoologicznych
orzechami: włoskimi, laskowymi, ziemnymi
ziarnami pszenicy, owsa, kukurydzy
nasionami słonecznika, lnu
płatkami owsianym
surowymi warzywami takimi jak: marchewka, pomidory, ogórki, selery, cukinie
surowymi owocami takimi jak jabłka, gruszki, banany, arbuzy, melony i w niewielkich ilościach truskawki, maliny, wiśnie, czereśnie
pokarmem białkowym, takim jak mącznikami (robaki stosowane jako pokarm dla jaszczurek, do kupienia w sklepach zoologicznych)
serem żółtym, małymi ilościami twarogu, białego sera i śmietany
chomika nie należy żywić:
sałatą, gdyż zawiera ona obecnie taką ilość nitratów i pestycydów, że może się okazać szkodliwa dla chomika,
surowymi ziemniakami, cebulą, kapustą, fasolą, owocami cytrusowymi i kiwi
oraz wszelkimi resztkami ze stołu czy słodyczami,
NIE NALEZY PODAWAC CHOMIKOM MIGDALÓW NIE OBRANYCH ZE SKÓRY. SA SMIERTELNE.
 Codziennie należy dostarczyc świeżej (najlepiej przegotownej i ochłodzonej lub mineralnej niegazowanej) wody do picia.
 Dodatkowo można podawć chomikowi witaminy, które można nabyć u weterynarza lub w sklepie zoologicznym.
Pożywienie chomika powinno być urozmaicone i świeże. Warzywa i owoce należy umyć przed podaniem ich chomikowi i osuszyć. Podawać małe porcje, o temperaturze pokojowej.
Przykładowy jadłospis chomika:
codziennie 2 łyżeczki mieszanki z ziaren, odrobinę warzyw i owoców
2 mączniki lub kawałek sera, świeża woda
co 2 lub 3 dni łyżeczka jogurtu lub twarogu
raz na tydzień odrobina psiego ciastka, kolba z ziarnem lub coś innego do ścierania zębów
Pokarm dla ciężarnych i karmiących samic:
Samice spodziewające się potomstwa i te karmiące powinny otrzymywać o 1/3 więcej pożywienia. Pokarm powinien być wzbogacony w większe ilości białka , fosforu i wapnia. Podajemy więc więcej białego sera, mleka w proszku lub świeżego oraz larwy mieczaków.
Ostrzeżenie przed skażonymi warzywami nadesłane przez Andrzeja:
Ostrzeżenie przed nowalijkami! Warszawa 17 kwietnia 2002. Chomik dostał zatrucia pokarmowego po zjedzeniu ćwiartki rzodkiewki - niestety w tym czasie w domu nie było nikogo i chomik umarł w ciągu kilku godzin z objawami silnego wzdęcia!!! Prawdopodobne rzodkiewka była skażona chemicznymi środkami ochrony roślin, które dla niego okazały się zabójcze. Co do miejsca zakupu to nie mam pewności bo mieliśmy rzodkiewki zakupione z dwóch miejsc: z Auchan na Modlińskiej i z małego sklepu warzywnego na ul. Dąbrowszczaków róg Ratuszowej
Przypomnienie autorki strony; Pamietajmy: nie tylko rzodkiewki, ale i pomidory, ogórki, papryka i sałata w okresie zimowo-wiosennym mogą być spyskiwane silnie szkodliwymi środkami chemicznymi, dlatego w tym okresie należy bardzo zredukować odżywianie chomików warzywami.
Ostrzeżenie przed zepsutym pokarmem nadesłane przez Agę:
Często się zdarza, że w karmie dla chomików są robaki. Zaraz po zakupie pokarmu, należy przy sprzedawcy mocno wstrząsnąć opakowaniem, otworzyć go i zobaczyć czy nie ma jakiś niespodzianek. Może udało by się uratować chomiki od kończącego się zazwyczaj śmiercią zatrucia (patrz: historia chomika Zela ), a portfele wlaścicieli od wydatków... Robaki wyglądem przypominają mole, są trochę większe, mają ok. 1cm. Są koloru ziemi z takim lekkim połyskiem. Prawie nie widać im odwłoka. Mają duże trójkątne skrzydła. W jedzeniu są jakby pajęczyny i mnóstwo ich kupek, maleńkich kuleczek ... Czasami też są ich larwy, małe i wijące się... Joanna radzi: nie kupować droższego pokarmu w małych sklepach - tam taki droższy pokarm długo leży, najczęsciej w złych warunkach i zalegają się robaki. Najlepiej kupować w dużych sklepach, które mają duży obrót
Ostrzeżenie przed kolbami Vitakraft nadesłane przez Karolinę:
Kilka dni temu kupiłam kolbę dla chomika firmy Vitakraft w centrum handlowym Arkadia (Warszawa) w dziale spożywczym Carefour. Otworzyłam opakowanie i okazało się, że cała kolba była pokryta larwami (wygladają jak małe biało-kremowe paleczki, czasami polączone siateczką przypominajacą pajeczynę). Takie same sa w centrum handlowym Carefour przy ul. Wilenskíej 1 i w sklepach zoologicznych "Kakadu". Podejrzewam, że nie chodzi o sklepy ale ogólnie o kolby Viatkraft. Czasem larw nie widać od razu, więc lepiej nie dawać chomikowi od razu po kupieniu tylko odczekać parę dni i dokładnie obejrzeć kolbę pod lupą. Jeżeli zachowacie paragon, sprzedawca musi Wam oddać pieniądze.
Artykuł pt. "Jakie dziko rosnące rośliny można podawać chomikom" napisany przez Natalkę
Najważniejszą zasadą przy zbieraniu dziko rosnących roślin to: zbierajmy rośliny z dala od drogi i od spryskiwaczy oraz odchodow zwierzęcych. Najlepiej iść na łąke lub na działkę. Najpopularniejsze i najbardziej znane i stosowane są Mniszki lekarskie (zwane potocznie mleczami) Z tej rośliny podajmy liście, które muszą byc umyte, swieże i młode. Jak umyć te liście? Liście wrzucam do miski z zimną wodą i każdy z osobna myję. Wykładam je na ręczniku i na to kładę jeszcze jeden recznik i przyciskam delikatnie tak aby woda z liści wsiąkła w ręcznik i poczym odwracam liście i powtarzam czynność. Liście których od razu nie wykorzystam wsadzam do kubka z zimną wodą i tak mogą stać. Po pewnym czasie usychają czy robią sie nie swieże, ale 2 dni mogą być tak przechowywane. A oto rośliny ktore można podawać chomikom:
Karmnik dla chomika


Najprostszy karmnik to zwykła miseczka (szklana lub ceramiczna),
ustawiona wewnątrz klatki. Musimy pamiętać tylko, aby nie była ona wykonane
ze zbyt cienkiego materiału, który chomik mógłby nadgryˇć. Oprócz tego
musimy pamiętać o okresowym dokładnym wyczyszczeniu takiego karmnika.
Zazwyczaj chomik przenosi pokarm natychmiast do swojej w spiżarni, którą zakłada w pobliżu legowiska. Spiżarnie trzeba codziennie kontrolować (najlepiej w czasie wybiegu chomika) i usuwać zepsute lub spleśniałe zapasy.
Pomiar zużycia pokarmu, porada nadesłana przez Agnieszkę:
Hodując chomika możemy przeprowadzić różne doświadczenia i czynić różne obserwacje. Chcąc np. przekonać się, jaką pojemność mają worki policzkowe chomika, opróżniamy jego spiżarnię i podajemy sciśle odważoną porcję, np. 10dag suchego ziarna. Gdy chomik wypełni swoje worki, zabieramy pozostawione resztki i ważymy, aby sprawdzić ile ziarna chomik zmieści w workach jednorazowo. Aby zaś dowiedzieć się ile pokarmu zjada chomik w ciągu doby, zabieramy chomikowi wszystkie zapasy zgromadzone w jego składziku i podajemy sciśle odważoną ilość pokarmu: ziarna, trawy , warzyw. Następnego dnia o tej samej porze, ważymy wszystko co przeniósł do swej spiżarni. Latwo obliczyć wówczas, ile zwierzę jadło. Doświadczenie należy powtorzyć kilka razy, aby otrzymać przeciętna ilość pokarmu potrzebnego chomikowi na dobę. Możemy też przekonać się, jakie ziarno najlepiej smakuje chomikowi. Wkładamy przed klatkę deseczkę z różnymi rodzajami ziaren, i obserwujemy które nasz pupil zabierze pierwsze. Ten sam eksperyment możemy przeprowadzić z warzywami i owocami i wszystkim, czym nasz chomik się żywi.
Polecana ilość pokarmu, porada nadesłana przez Agę:
to przypuszczalne/ a ilość i jakość i.t.p. pokarmu dla chomików (patrz też dział Zywienie)
Pokarm suchy:
 Pokarm dla psów z puszki - 3 g. co trzeci dzień
 Pokarm dla rybek akwariowych - raz w tygodniu (powoduje ze chomiki mają gładką i błyszczącą sierść)
Smakołyki:
 Orzechy ziemne - 1 szt. raz na tydzień
 Orzechy laskowe - 1 szt. raz na tydzień
 Orzechy włoskie - 1 szt. raz na tydzień
 Rodzynki - 4 szt. raz na dwa tygodnie
 Zółty ser - 6 g. raz na trzy tygodnie
 Zywe owady - 1 szt. co drugi dzień
Inne:
 Płatki owsiane
 Suchary - dostępne cały czas
to jedno, a teraz ciekawostki Smile
Kolby
Często oferowane "kolby" dla gryzoni to calkiem niezły pomysł, z tym że są okropnie drogie więc można sprobować zrobić je samemu z miodu i ulubionych ziaren naszego chomika oklejonych wokół patyka. Kolby dostarczają chomikowi mnóstwo rozrywki i co najważniejsze pozwalają zetrzeć siekacze.
Dropsy
Dropsy dla gryzoni, najlepiej warzywne, są doskonalą nagrodą gdy chomik nauczy się czegoś. Mogą być oczywiście udostepniane także bez specjalnej okazji, ale chomik moze w nich zasmakować i przestać jeść ziarna, co nie jest zbyt zdrowe.

1) Mniszek Lekarski pospolicie Mlecz

Choć w fachowej literaturze pisze się że jest to roślina trująca ale nie bójcie się dawać umytych listków Mniszka. Jest to roślina lecznicza a lekka trucizna znajduje się w łodydze kwiatka w postaci mleczka. Więc liście są w pełni bezpieczne. Kwitnie od maja do czerwca ale liście można jeszcze długo zbierać. Najczęściej można znalezć go na łąkach, pastwiskach, trawnikach, przydrożach, polach, ogrodach.
2)Tasznik pospolity

Jest to roślina spotykana prawie wszędzie na polach, w ogrodach i sadach. Zawsze trzeba pamietać że rośliny podane w zbyt dużej ilości mogą zaszkodzić. Jak nie jesteś pewien czy znalazłeś tasznik sprawdz w odpowiedniej książce dlatego że łatwo można go pomylić z tobołkami polnymi. O taszniku piszą że ma właściwości lecznicze, kwitnie od marca do listopada. Dalszy ciąg już niedługo a w nim o gwiazdnicy o mleczu polnym, koniczynie i starcu pospolitym.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Chomik w Internecie Strona Główna -> Żywienie Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Theme xand created by spleen & Emule.
Regulamin